Duszpasterze

Stanisław „Orzech” Orzechowski

Duszpasterzem „Wawrzynów” jest od roku 1967 (z przerwą na studia). Uorzech1rodził się 7 listopada 1939 roku w Kobylinie jako najstarszy z czterech synów Franciszki i Stanisława Orzechowskich.

Absolwent szkoły podstawowej w Kobylinie oraz Technikum Budowlanego we Wrocławiu.

W 1958 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyjmując święcenia kapłańskie w dniu 28 czerwca 1964 roku z rąk Arcybiskupa Bolesława Kominka. Mszę św. prymicyjną odprawił 5 lipca 1964 roku w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kobylinie.

Pracę duszpasterską po święceniach rozpoczął w parafii św. Barbary w Nowej Rudzie – Dobrosławiu, gdzie pełnił funkcje wikariusza przez cztery lata. W latach 1968-1972 odbył studia pedagogiczne na KUL-u, wieńcząc je tytułem licencjusza teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. „Przygotowanie do małżeństwa młodzieży akademickiej”.

Jako pierwszy w sierpniu 1980 roku odprawiał Mszę św. w czasie strajku w zajezdni tramwajowej. Później uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich. Także z jego inicjatywy, od początku stanu wojennego, we wszystkie czwartki w kościele przy ul. Bujwida odbywały się Msze święte za Ojczyznę (popularnie zwane Dwudziestkami, gdyż odbywają się o godz. 20.00). Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz powierzył mu wówczas funkcję diecezjalnego duszpasterza świata pracy.

Jeden z największych przyjaciół ks. Jerzego Popiełuszki.

Pełnione funkcje:

  • Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy
  • Duszpasterz Kolejarzy (do roku 1997)
  • Duszpasterz Rodzin Katyńskich
  • Diecezjalny Koordynator Ruchów Religijnych
  • Poradnia Rodzinna przy Duszpasterstwie Rodzin pod „4”
  • Od roku 1981 Główny Przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę
  • Kierownik corocznej październikowej Pielgrzymki do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy
  • Przewodnik Pielgrzymki do Ostrej Bramy
  • Spowiednik kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu

Autor wielu książek o tematyce rodzinnej, prowadzący kursu przedmałżeńskiego i dialogów narzeczeńskich.

O Orzechu powstaje film – Obejrzyj zwiastun.

Ojciec Wojciech Kobyliński CMF

O. Wojciech Kobyliński CMF jeden z czterech synów Jacka i Aliny (co niewątpliwie świadczy o świętości mamy), ur. 23 kwietnia 1980 w Siedlcach gdzie spędził całą młodość, choć sercem związany również z Łosicami (nie pytajcie gdzie to jest), gdzie spędzał każde wakacje. Wychowanek Ruchu „Światło-Życie”. Rozpoczął studia na SGGW w Warszawie, by po roku je przerwać i wstąpić do postulatu Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 2002 r., a święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 2008 r. W czasie studiów seminaryjnych na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu był związany z gazetą „Wawrzyn”. Pracę magisterską pisał u ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego na temat „Duchowość twórcy w jego dziełach na przykładzie Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena”. Po święceniach został skierowany na roczną naukę języka francuskiego (od tamtej pory nienawidzi Paryża: wielki, brudny, zatłoczony i przereklamowany), by w latach 2009-2014 pełnić posługę w Soubré na Wybrzeżu Kości Słoniowej (i znowu – nie pytajcie gdzie to jest). W latach 2014-2016 pracował na parafii w Łodzi, gdzie uczył w Szkole Podstawowej i zajmował się duszpasterstwem dzieci (ku obustronnej radości). W 2016 skierowany do pracy w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny”. Miłośnik literatury grozy (od E. A. Poe i H. P. Lovecrafta po S. Kinga i N. Gaimana), pieszych wędrówek, prowincji i kina lat ‘80-tych.

O. Michał Serwiński CMF

Jak dotąd najmłodszy kapłan w Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów. Zaraz po święceniach (25.05.2019 r.) został skierowany do pracy w naszym Duszpasterstwie Akademickim. Jako motto swojego kapłańskiego życia wybrał słowa Maryi z objawień w Fatimie: „Nigdy Cię nie opuszczę. Moje Niepokalane Serce będzie Twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi Cię do Boga.” W duszpasterstwie zajmuje się Wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym MAGNIFICAT, Seminarium Odnowy Wiary, Akademią Męskości, Taize oraz ministrantami. Jest także duszpasterzem Wspólnoty Wiosna Rodzin działającej przy naszym duszpasterstwie.

S. Maria Czepiel Elżbietanka 

Jestem siostrą elżbietanką od 25 lat. Wybrałam tę wspólnotę zakonną bo w swoim charyzmacie poszukuje i opiekuje człowiekiem odrzuconym…. chorym, bezdomnym, samotnym. Kocham Pana Boga, Maryję, św. Antoniego i… muzykę, taniec i góry.

Moje pierwsze spotkanie z DA związane jest oczywiście  z… BIBLIĄ. To tam bowiem – na czwartkowe spotkanie biblijne zostałam zaproszona. Było to bardzo dawno temu  czyli w 2011 roku. Pół roku później nasz ORZECH poprosił mnie o poprowadzenie Seminarium Odnowy Wiary. I tak się zaczęło … Po Seminarium zostałam odpowiedzialna za Kontynuację a niedługo potem z inicjatywy Orzecha powstała Diakonia tańca uwielbienia. W międzyczasie Ks. Bp Andrzej Siemieniewski zaproponował, by w naszym DA rozpocząć spotkania z medytacją biblijną… I tak jestem do dzisiaj.

Zrosłam się Wawrzynami i stały się one dla mnie drugim domem…. to tu dojrzewałam w swoim macierzyństwie – w pełni tego słowa znaczeniu (także w bólach rodzenia)… i zawsze kiedy jestem z Wami, myślę o Was, rozmawiam, słucham – widzę jak Pan Bóg obdarza mnie wciąż nowymi dziećmi…. którymi jesteście… JEST KAŻDY Z WAS.

Dziękuję Orzechowi, że pozwolił mi znaleźć się wśród Was, dziękuję Wam – że wciąż możemy być razem.