II nocne zwiedzanie cmentarza św. Wawrzyńca

Aktualności

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” To będzie #TANATOWALKING i #TANATOTURYSTYKA, czyli…nietypowe poznawanie historii przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach.

Z pochodniami, latarkami i zniczami, które ze sobą przyniesiecie, wieczorową porą przespacerujemy się – już po raz kolejny – alejkami tej ponad stuletniej niewielkiej nekropolii. Odnajdziemy nie tylko powojenne groby wielu znanych postaci, ale też groby tych, którzy spoczęli tu jeszcze przed 1945 r. Postaramy się odnaleźć chociaż niektórych z tych (a są ich na tym cmentarzu setki!), którzy walczyli o wolność, niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny, szczególnie, że w ostatnim czasie groby niektórych z nich zostały odznaczone specjalnym insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”. W intencji ich wszystkich wspólnie się pomodlimy. Dzieje tego cmentarza zaczynają się w innym miejscu i znacznie wcześniej niż może się wydawać, dlatego w trakcie spaceru opowiemy krótko o innych – przeważnie już nieistniejących – wrocławskich cmentarzach.

Spotykamy się w piątek 15 listopada o godz. 19.00 przed główną bramą cmentarza św. Wawrzyńca przy ul. Odona Bujwida we Wrocławiu. Pamiętajcie o wygodnych butach, latarkach lub pochodniach i zniczach! W przypadku niepogody zamiast spaceru odbędzie się prelekcja w siedzibie DA Wawrzyny (tuż obok cmentarza).

Organizatorami nocnego zwiedzania są @[238910266227523:274:Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny] oraz @[103003569806523:274:Śląskie Towarzystwo Genealogiczne], które spacer organizują we współpracy z zarządcą cmentarza, czyli parafią katedralną we Wrocławiu. Przewodnikiem będzie Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” –Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, współautorka przewodnika po tej nekropolii. Wspólnej modlitwie w intencji zmarłych przewodniczyć będzie ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Jesteście ciekawi, jak było rok temu? Zobaczcie relację: https://wroclaw.tvp.pl/39899602/10112018?fbclid=IwAR0HWJTjvSUWI_LM5jp_vwKXKvhYgH_nHxKPhUulMwOrJyY1CmoBqqi3jkk

Zapraszamy! Wstęp wolny, ALE… liczymy na to, że dobrowolną ofiarą złożoną do puszki w trakcie spaceru, zechcecie wesprzeć niezbędne i bardzo kosztowne prace renowacyjne prowadzone na terenie cmentarza.

Poprzedni
Poniedziałkowy wieczór 4.11
Następny
Wawrzynowy Wyjazd Listopadowy 16/17 listopada